Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 26.04.2008 19:18:33

Berka Franta
Host

Úrazy na žebřících

Pokud vaši pracovníci lezou, nebo opírají žebříky o betonové sloupy el. vedení, pak čtěte tohle: Mnoho sloupů je již na konci své životnosti, moho mít zkorodovanou výztuž. I když zvenčí vypadají dobře, nemusí mít již žádnou nosnost. Pokud jsou při opravě uvolněny dráty vedení, stačí opřený žebřík, vítr a sloup se může ulomit. Možné, skryté znaky snížené nosnosti sloupu: popraskaná horní vsrtva betonu se skvrnami od rzi, nebo jen skvrny se zvýšenou pórovitostí betonu, spodní tlaková voda viditelně se skvrnami solí na povrchu sloupu.

#2 26.04.2008 19:19:28

Vojtasík Jaroslav
Host

Re: Úrazy na žebřících

Zajímavý případ skrytého rizika u práce na žebříku: Pracovník si opřel 5 m žebřík o zeď, v řádném sklonu cca 2,5:1, žebřík měl protiskluznou úpravu konců štěřínů, podlahu tvořil poměrně drsný beton. žebřík mu jistil proti sklouznutí ještě druhý pracovník. Po výstupu do výše cca 4 m, se pracovník mírně vyklonil z osy žebříku doleva, rovněž stál na straně levého štěřínu žebříku. Najednou se žebřík začal "klouzat" po podlaze a došlo k úplnému "podjetí" žebříku a pádu pracovníka ze žebříku. Pracovník, který žebřík jistil, jej neudržel. Šetřením bylo zjišteno, že pod levým štěřínem žebříku byly ocelové kuličky z tryskacího stroje. Po zatížení jen levého štěřínu se žebřík rozjel jako na kuličkovém ložisku. A nemusí to být zrovna jen ocelové kuličky, zkoušeli jsme i třeba náplň kuličkového pera, dopadne to stejně. Riziko: cokoli co může snížit tření pod štěříny žebříku.

#3 21.06.2010 12:11:00

Radek Albrecht
Host

Dobrý den ,chtěl bych se zaptat.V práci jsem vlezl na štafle uklouzl jsem a zlomil jsem si klíční kost a prst na ruce,takže mám pracovní úraz.Bydlím v Mor. Třebové a na kontrolu jezdím do Olomouce a Jevíčka tak dvakrát do měsíce.Mám nárok ma proplacení jízdného a jesti ano tak kdo mě to proplatí.

Děkuji za odpověd     

Radek Albrecht

#4 21.06.2010 23:15:49

Tomáš Neugebauer
Host

Radek Albrecht napsal(a):

Dobrý den ,chtěl bych se zaptat.V práci jsem vlezl na štafle uklouzl jsem a zlomil jsem si klíční kost a prst na ruce,takže mám pracovní úraz.Bydlím v Mor. Třebové a na kontrolu jezdím do Olomouce a Jevíčka tak dvakrát do měsíce.Mám nárok ma proplacení jízdného a jesti ano tak kdo mě to proplatí.

Děkuji za odpověd     

Radek Albrecht

Uvádíte "takže mám pracovní úraz". Z toho dedukuji, že váš zaměstnavatel váš úraz uznal za pracovní. Pokud se nemůže v souladu se § 367 odst. 1 zákoníku práce zprostit své odpovědnosti, je povinen vám nahradit vzniklé škody v souladu s § 369 zákoníku práce (ztráta na výdělku, bolest a ztížené společenské uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, věcná škoda). Pokud dojíždíte na kontroly, vynaložené náklady na cestu jsou účelně vynaloženými náklady spojenými s léčením. Tedy tyto náklady musíte uplatit u svého zaměstnavatele jako součást vámi požadovaných náhrad škod, které vám vznikly v důsledku pracovního úrazu. Náhrady vám poskytne přímo zaměstnavatel, který je bude poté refundovat u pojišťovny, u které musí být pojištěn pro případ své odpvědnosti, nebo výplatu vašich náhrad postoupí přímo pojišťovně a ta vám je vyplatí. V každém případě je však musíte nárokovat u svého zaměstnavatele.

#5 29.07.2016 11:18:22

Tomáš Weber
Host

Dobrý den,
Může po mě zaměstnavatel chtít práci na žebříku ve výšce 3 až 5m,oprava střešního
dřevěného podhledu?Díry + uvolněná prkna.
Budu pracovat sám.
Díky za odpovědˇ      Weber

#6 29.07.2016 21:31:28

Tomáš Weber
Host

Tomáš Weber napsal(a):

Dobrý den,
Může po mě zaměstnavatel chtít práci na žebříku ve výšce 3 až 5m,oprava střešního
dřevěného podhledu?Díry + uvolněná prkna.
Budu pracovat sám.
Díky za odpovědˇ      Weber

Zápatí