Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 16.05.2008 18:32:28

pavel kudoo
Host

dotaz na limity při ručním zvedání či přenášení břemen

Dobrý den.Při práci jsem zvedal a přenášel břemena o váze cca 33 kg.Tuto činnost jsem vykonával přibližně dva pracovní dny.Přičemž jsem si poranil záda(houser).Lékařka mi vypsala neschopnost a já jsem toto nahlásil zaměstnavateli jako pracovní uraz.Je tento postup správný a porušil zaměstnavatel nějaké bezpečnostní předpisy?Děkuji za odpovědˇ.

#2 19.05.2008 19:18:58

admin
Administrator

Re: dotaz na limity při ručním zvedání či přenášení břemen

Hodnocení zdravotního rizika při ruční manipulaci s břemenem zahrnuje mimo posouzení hmotnosti ručně manipulovaného břemene a jeho přípustné kumulativní hmotnosti i vynakládaný energetický výdej zaměstnance při této práci.

Hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného mužem při občasném zvedání a přenášení je 50 kg, při častém zvedání a přenášení 30 kg. Hygienický limit pro kumulativní hmotnost ručně manipulovaného břemene mužem je 10 000 kg za osmihodinovou směnu.

Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu; častým zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene přesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu.

Pro posouzení postupu, případně porušení předpisů by bylo potřeba doplňujících informací - kolik břemen, na jakou vzdálenost atd. viz uvodní ustanovení z n.v.361/2007 Sb.

Karel Ospalík  e-BOZP   Traiva s.r.o.

#3 06.01.2009 20:59:47

Alena
Host

Dobrý den, prosím jaký je váhový limit pro zvedání lidí ve zdravotnictví pro ženy . Ležící pacienti, ale i podnapilí klienti domovů důchodců . děkuji alena

#4 07.01.2009 07:41:40

Tomáš Neugebauer
Host

I pacient je břemeno, a proto pro jeho zvedání a přenášení platí stejné limity jako pro ostatní břemena. Vyplývá to z nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 28. Pro ostatní manipulace s živým břemenem, tzn. například přizvedávání, otáčení se tyto limity nevztahují.

#5 23.07.2009 16:26:32

Michaela
Host

Dobrý den . chtěla bych se zeptat . dělám jako prac.v přímé obslužné péči v domově důchodců . Dělám na oddělení pro mobilní ( ležící ) klienty . Ale problém spočívá v tom , že vedení chce a požaduje , abychom tyto klienty ( některé ) vysazovali na židli , nebo invalidní vůz . Do té doby , jsme to dělali , ale nyní je už člověk věcné břemeno . A proto můj dotaz zní , jsem povinna tyto klienty z bezpečnostních důvodů vysazovat na inval.vůz či křeslo ?? Tito lidé , se nepostaví , a dalo by se říci , že je na ten vůz rveme pomalu násilím . Děkuji moc za odpověď . příjemný den .

#6 04.08.2009 11:29:09

Michaela
Host

Dobrý den . Děkuji za předchozí odpověď . Pokusím se upřesnit o co mi vlastně jde . Dělám na 12ti hodinové směně , ráno jdeme klienty přebalit , jak jsem psala , dělám na oddělení pro mobilní (ležící ) klienty , tudíž se ti lidé ani neotočí , musíme jim pomoci , a po té , chce vedení po nás abychom ty klienty vysazovali na inval.vůz či na židli . Tito klienti-klientky mají kolem 80-90 kil . a pokud se vám nepostaví , tak je to dvojnásob . Tyto klienty vysazujeme ráno. Těchto klientů vysazujeme 5 a pak asi 4 co nám trošku pomohou . Tyto klienty musíme vysadit do hodiny a půl , na snídani . Nejde o to , že bychom ty lidi nevysadili , ale je nás tam málo , máme 45 klientů a nás je tam 9 . Z toho je jedna vedoucí a dvě co chodí na osmičky a a nedělají noční . Jsme už z toho všeho unavené , a proto se vás takhle pro mě polopaticky ptám . Žádné příplatky za stíženou péči nemáme , a proto se začínáme bouřit . V jinou hodiny vysazovat klienty nelze . Děkuji moc za odpověď

#7 28.04.2011 07:36:31

Lukas
Host

Pokud jsou při výkonu práce překračovány limity pro hmotnost ručně
manipulovaných břemen (pro muže 50 kg při občasné manipulaci s břemenem, pro
ženu 20 kg) vzniká povinnost přerušit práci bezpečnostními přestávkami,  v
trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí výkonu práce nebo
musí být zajištěno střídání činností nebo zaměstnanců.

Takže zaměstnanec  může zvedat i břemena těžší, pokud je mu poté umožněna
přestávka, či změna činnosti, či střídání.

Dobrý den, toto nám napsal zaměstnavatel když jsme odmítli ve 2 lidech nést pacienta na sedačce několik pater domů. Odmítli jsme z důvodu vysoké váhy pacienta (přes 100kg).
Je to pravda, můžeme nosit i těžší břemena a k čemu potom vůbec ty normy jsou?
Děkuji za odpověď

#8 12.09.2012 19:54:20

Števo
Host

admin napsal(a):

Hodnocení zdravotního rizika při ruční manipulaci s břemenem zahrnuje mimo posouzení hmotnosti ručně manipulovaného břemene a jeho přípustné kumulativní hmotnosti i vynakládaný energetický výdej zaměstnance při této práci.

Hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného mužem při občasném zvedání a přenášení je 50 kg, při častém zvedání a přenášení 30 kg. Hygienický limit pro kumulativní hmotnost ručně manipulovaného břemene mužem je 10 000 kg za osmihodinovou směnu.

Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu; častým zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene přesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu.

Pro posouzení postupu, případně porušení předpisů by bylo potřeba doplňujících informací - kolik břemen, na jakou vzdálenost atd. viz uvodní ustanovení z n.v.361/2007 Sb.

Karel Ospalík  e-BOZP   Traiva s.r.o.

#9 25.09.2012 19:12:28

Lukáš
Host

Dobrý den,
nikde nemůžu najít bezpečnostní normu na zvedání břemene. Předpokládám že se norma mění podle věku??. Potřeboval bych zjistit jakou zátěž můžou maximálně zvedat děti. Někdo mi říkal že norma je minimálně od 15 let že na mladší děti není. Já bych potřeboval zjistit normu co nejmladších. Tak pokud opravdu není, tak kolik můžou zvedat mladiství (15). Pokud možno potřeboval bych to mít podložené (důvěryhodný zdroj) potřebuji to k bakalářské práci. Předem děkuji za radu, nebo navedení ke zdroji.
Lukáš

#10 26.09.2012 08:47:33

Tomáš Neugebauer
Host

Lukáš napsal(a):

Dobrý den,
nikde nemůžu najít bezpečnostní normu na zvedání břemene. Předpokládám že se norma mění podle věku??. Potřeboval bych zjistit jakou zátěž můžou maximálně zvedat děti. Někdo mi říkal že norma je minimálně od 15 let že na mladší děti není. Já bych potřeboval zjistit normu co nejmladších. Tak pokud opravdu není, tak kolik můžou zvedat mladiství (15). Pokud možno potřeboval bych to mít podložené (důvěryhodný zdroj) potřebuji to k bakalářské práci. Předem děkuji za radu, nebo navedení ke zdroji.
Lukáš

Děti, tedy osoby do věku 15 let, nesmí, až na výjimky povolené zákonem, pracovat (být zaměstnáni)! Je tedy logické, že neexistuje váhový limit pro ruční manipulaci s břemeny pro osoby mladší 15 let. Pro osoby starších 15 let je stanoveno několik omezujících parametrů pro ruční manipulaci s břemeny, včetně s živými břemeny (pacienti, zvířata apod.).

Potřebné informace můžete získat ve:
– vyhlášce č. 288/2003 Sb., kterou se stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázány těhotným ženám, kojícím ženám, matkám do konce devátého měsíce po porodu a mladistvým, a podmínky, za nichž mohou mladiství výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (přílohy č. 3 a 4),
– nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění č. 68/2010 Sb. a č. 93/2012 Sb. (§ 28 až 30, příloha č. 5),
– publikaci "Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v kostce, neboli o čem je současná BOZP" (kapitola 19).
Domnívám se však, že zde získané informace nelze aplikovat na děti ani pomocí nějakých úprav, přepočtů apod.

#11 25.02.2013 12:38:58

aden045
Člen

Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu; častým zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene přesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu.?????

pass4sure.com    http://pass4sure.com
spanishprograms.com    http://www.spanishprograms.com
350-018    http://www.pass4sure.com/350-018.html
ceh    http://www.pass4sure.com/CEH-study-guide.html
640-864    http://www.pass4sure.com/640-864.html
199-01    http://www.pass4sure.com/199-01.html
ccie wireless    http://www.pass4sure.com/CCIE-Wireless.html
cisco certification    http://www.pass4sure.com/Cisco-index.html
SK0-003    http://www.pass4sure.com/SK0-003.html

Editoval aden045 (18.05.2013 09:45:49)

#12 22.03.2013 06:17:08

Marcela
Host

Dobrý den, představenstvo v našem BD vede debatu na téma dveře ve sklepech.Máme dlouhou chodbu a v ní nekolik uliček se sklepními kojemi z dřevěných latěk.Hlavní chodba má dveře na každé straně. Sklepy jsou průchozí mezi oběma domy.Jeden člen družstva vyžaduje, aby se dveře zavírali a zamykali.Myslíme si, že by zamčené být neměli, kdyby hořelo, dříve a lépe se dostaneme nebo hasiči k požáru.hydranty jsou před těmito dveřmi.Požární kontroly provádíme každý rok a nikdy nebylo řečeno, dvěře zamknout.
děkuji za odpověď.

#13 28.09.2014 13:33:54

Romana
Host

Dobrý den,chtěla bych se zeptat kolik smí zvedat  INVALIDNÍ DŮCHODCE žena. Děkuji Waldhauserová

#14 03.10.2014 09:17:57

Tomáš Neugebauer
Host

Romana napsal(a):

Dobrý den,chtěla bych se zeptat kolik smí zvedat  INVALIDNÍ DŮCHODCE žena. Děkuji Waldhauserová

Odpověď na váš dotaz zcela pochopitelně neuvádí žádný předpis, neboť se jedná o individuální záležitost (neuvedla jste ani důvod invalidity). Vaši schopnost vykonávat práci měl v rámci vstupní prohlídky posoudit lékař, který zaměstnavateli poskytuje praocvnělékařské služby.

#15 07.01.2016 14:31:24

Pavel
Host

Z odpovědí na hygienické normy pro manipulaci s břemeny jsem se dozvěděl, že norma je 50 kg při občasném a 30 kg při soustavném zvedání břemene. Pracuji ve velkoobchodě s nápoji, při nkládání 50l kegů s pivem jsem si zablokoval páteř. Osah 50l sudu plus vlastní hliníkový obal sudu je tedy  více jak 50 kg. Znamená to tedy, že i občasnou manipulaci s břemenem těžším než 50 kg by měli provádět dva muži ?

#16 28.01.2016 12:12:50

Anonym
Host

V práci mě nutí zvedat těžké věci na pracovišti které mě původně určeno nebylo. Chodíme tam jen na výpomoc. Půl roku jsem jim makala na plný plyn, pak mě poslali na jiné pracoviště na výpomoc, kde se do nás navážejí, ztěžují mi práci tím, že mě úmyslně posílají z jednoho konce na druhý a dávají zvedat těžké věci, údajně do 15kg. Ale žádná váha tam není a pokud žena co má 50kg má zvedat 15kg věci po celou dobu 10H směny, myslím tím že porušují zákoník práce. Navíc jelikož nezapadám do jejich měřítka klasického vzhledu, jsem žena co má jaksi bělější plet a hodně světlé vlasy se do mě naváží neustálými připomínkami velice trapného rázu. Od najíždění vozíky až po řeči rasistického zaměření...
   Hnula jsem si se zády a marodila jsem s tím tři dny jelikož jsem musela zvedat údajné věci do 15kg které mají více jak 15kg a není tam žádná váha na pracovišti aby mi někdo dokázal že to tak opravdu je!!! Když jsem začala zase na tomhle šikanozním pracovišti pracovat dali mi ze začátku lehké věci a po pauze nasolili věci těžkého břemene zvedané z výšky pocitově těžší jak 15kg. když jsem šla za pracovníkem a zeptala jsem se ho proč porušují směrnice dané zaměstnavatelem a sdělila že jsme marodila se zády vyjel po mě a řekl mi že když se mi něco nelíbí mohu dát výpověd nacož jsem se tedy ostře bránila.
   Myslím si že pokud někdo úmyslně přitěžuje v práci ženě tak je to srab a nemá v té práci co dělat. Pokud 50kg žena má zvedat těžší věci a věci 15kg non stop utrhne si záda raz dva. A muž co tohle děláje pro mě prostě negentleman který sedí za židlí a neví co my zvedáme. Na svém pracovišti jsem spokojená ale jako na tuhle jak říkají výpomoc kterou nám dají vždy osolit si hodlám do budoucna stěžovat u generálního ředitele a ještě něco. jestli pak tam máte váhu která opravdu dokáže že to je méně jak 15kg. My ji na pracovišti nemáme a nevěřím že to co jsem zvedala po tři dny bylo jen do 15kg...Asi tak vážení. Existují ISo směrnice které by zaměstnavatel měl dodržovat a ještě jedna věc pokud někdo zatápí ženě v práci jen skrz to že se narodila štíhlejší či hezčí, tak je to velice trapné a dotyčný by si měl zajít si udělat psychologické testy jestli je normální s hlavou. Mě vždy udivuje jak lidé používají mozky v práci na intriky, místo aby zprovoznili nefuknční pásy a jiné věci. A muži nám sedí u PC a my ženy zvedámě těžké věci a když omarodíme máme držet pusu??? V jaké době to žijeme..fujky fuj ostuda hanba

#17 06.04.2016 10:20:18

Jelinek
Host

Dobrý den chci se zeptat.Pracuji ve velkoskladě ovoce,zelenina.Mame kratky,dlouhy tyden,prac dobu ve smlouve mame 7hodinovou.Vzdy jsme v praci dele 10 az 12hodin.prac doba nam zacina od 15h.Jde o to ze rucne zvedame bremena v rozmezi 1kg az 30kg.Jsou tam lidi schopni hodit 2az3tisice kartonu na celou smenu.(ne 7hodinovou ale treba 10hodinovou.Kdyz to prepocitame na kg vychazi nam ze jeden clovek hodi treba az 18-20tun za smenu.Nadrizeny nam urcuje normu 380kartonu za hodinu,coz unas hodi jen dva lidi z 11.V kratkem tydnu kdy muzem mit volno sobota,nedele,pondeli na davaji prescasy na nedeli.Je toto vubec vse v poradku?Dekuji

Zápatí